Vážení přátelé dobrých filmů,

přehlídka Dny evropského filmu letos vůbec poprvé ve své 27leté historii zamíří do Ostravy. Ostravské publikum tak uvidí na 40 špičkových evropských filmů, často ověnčených cenami z mezinárodních festivalů. Tyto filmy se nedostávají do sítě multikin, které se soustředí především na komerční tituly vesměs americké produkce. Ostrava má přitom publikum, jež necílí jen na mainstreamové snímky. Stačí zavzpomínat, jak silně navštěvované byly filmy promítané v Kině náročného diváka a později v Minikině.

Těší mne, že Ostravané mohou vidět to nejlepší z evropské filmové produkce. Letošní program festivalu nabízí mimořádně atraktivní sekce zaměřené na sci-fi, horory, avantgardu, současný život mladých lidí a také na filmy pro rodiny s dětmi, snímky starých mistrů nebo dokumenty. Sám jsem zvědavý na filmy ve virtuální realitě. Diváci jistě ocení atraktivní besedy s tvůrci i diskuze, na nichž se potkají zahraniční filmaři s českými.

Za dobrý krok považuji uvádění snímků v původním znění s českými a anglickými titulky. Ostrava je multikulturním městem s poměrně velkým počtem zahraničních expertů a zaměstnanců, kteří zde a v nejbližším okolí pracují. Nápad s dvojjazyčnými titulky je pro ně pozvánkou a možností navštívit Dny evropského filmu.

Přeji divákům krásné a působivé zážitky a věřím, že se na filmových projekcích potkáme. Festivalovým hostům a filmovým tvůrcům přeji příjemný pobyt v Ostravě a doporučuji jim, aby si našli čas poznat naše město blíže a na Ostravu podívali z vyhlídky nejvyšší radniční věže v České republice nebo navštívili industriální Dolní oblast Vítkovice a třeba se do prostředí bývalých hutí jednou vrátili se svým štábem pracovně.

Tomáš Macura

primátor statutárního města Ostravy

Program

Informuji Protišedi Rádio1