Vážené dámy, vážení pánové,

dřív než se ponoříte do děje prvního festivalového filmu, ráda bych vás na této jedinečné přehlídce evropské kinematografie osobně přivítala a pozdravila jménem vedení města Brna. Čeká nás několik dní nabitých skvělými kulturními zážitky, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.

Zatímco americká kinematografie podle slov některých předních režisérů spíše stagnuje a zaměřuje se především na univerzálně líbivé snímky či adaptace komiksů, evropská tvorba představuje široké spektrum nápadů, myšlenek i žánrů. Při pohledu na její vývoj v posledním desetiletí musím konstatovat, že neustále nasává novou inspiraci, nebojí se klást palčivé otázky a dívat se na klasická témata neotřelým pohledem.

Vedle prověřených dramatických žánrů tak letošní ročník nabídne i ty, které byly v rámci kultury starého kontinentu dosud spíše atypické, například sci-fi, horory nebo filmy určené pro virtuální realitu. Vaše dojmy ještě umocní debata s tvůrci či třeba diskuze se zahraničními hosty. Prostřednictvím jejich zkušeností tak do jisté míry padne čtvrtá stěna a diváci se díky vyslovení svých názorů stanou spoluautory budoucích snímků, neboť jejich pohled jistě ovlivní uvažování režisérů, scénáristů i herců nad dalšími projekty.

Evropský film je jednou z mnoha platforem, která umožňuje bližší navázání kontaktů mezi jednotlivými zeměmi našeho světadílu a jejich propojení. Dává možnost užít si evropskou rozmanitost i pospolitost a pomáhá pochopit se navzájem. A až opustíte setmělé sály, ztuhlí, ale zároveň nadšení, dobře pobavení a okouzlení, jistě se mnou budete souhlasit.

Nechte se proto zlákat a přijměte mé pozvání na tuto tradiční akci, která je přes své 27. narozeniny rok od roku mladší a originálnější.

Markéta Vaňková

primátorka statutárního města Brna

Program

Informuji Protišedi Rádio1