Vážení a milí fanoušci filmového umění,

 

Současný filmový průmysl má americkou tvář. V mnoha evropských zemích – a ta naše není výjimkou – americká produkce převažuje nad produkcí lokální či, obecněji řečeno, nad produkcí evropskou. Pohled na program českých kin, až na několik málo výjimek ve větších městech, hovoří za vše.

Vzhledem k síle amerického filmového průmyslu je taková situace docela přirozená, ale neznamená to, že bychom se neměli snažit s tím něco dělat.

Jsem přesvědčen, že evropský film nemusí být menšinový, jako je tomu dnes. Věřím, že existuje dost lidí, kteří by před monotónností upřednostnili rozmanitost filmové nabídky – jen kdyby měli možnost si v našich kinech vybrat.

Dny evropského filmu tuto možnost poskytují. Letos již po sedmadvacáté nabízejí divákům současné evropské filmy, jež by si jinak do většiny kin cestu nenašly, a to ne proto, že by nebyly kvalitní, ale proto, že distribuční síť funguje podle trochu jiných kritérií.

Organizátorům evropské filmové přehlídky proto přeji šťastnou ruku při výběru filmů a divákům, aby je evropská produkce zaujala a poskytla jim dostatek podnětů k přemýšlení o současném světě a třeba i o Evropě a jejím místě v něm.

Lubomír Zaorálek

ministr kultury 

Program

Informuji Protišedi Rádio1