Vážení příznivci evropského filmu,

kulturní rozmanitost je jedním z nejdůležitějších prvků evropského projektu, v němž hraje hlavní roli identita a tradice kontinentu, jež nezná hranic. Rozmanitost je přesně tou kouzelnou příměsí, jež okořeňuje evropskou kinematografii a láká miliony diváků po celém světě.

Festival Dny evropského filmu nám nabízí díla, z nichž řada dostala ocenění na významných národních i mezinárodních festivalech. Některé snímky byly podpořeny z evropského programu MEDIA, který již od roku 1991 investuje do podpory evropského audiovizuálního sektoru, a pomáhá tak prezentovat jedinečnou evropskou kulturní různorodost. V České republice je díky programu MEDIA každoročně realizováno zhruba 100 projektů, které si mezi sebe rozdělí prostředky v průměrné výši 2 mil. eur. Příkladem je i jeden z nejvýraznějších snímků posledních let, film Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Díky programu MEDIA si mohou čeští diváci v kinech nebo na filmových festivalech vybírat z daleko širší nabídky. Je potěšující, že i podíl evropských filmů promítaných v českých kinech se ve srovnání s rokem 2010 téměř ztrojnásobil. Je mi ctí, že také Zastoupení Evropské komise v České republice může přispět k rozvoji evropské kinematografie a být, letos již po sedmadvacáté, partnerem Dnů evropského filmu.

Přeji Vám příjemné prožití festivalu, který bude zahájen v impozantním Paláci Lucerna, jež je svědkem slavné éry československého filmu a kulturního bohatství první republiky. Po pěti dnech v Praze se festival přesune do Brna, Ostravy a v rámci festivalových ozvěn do dalších šesti měst.

Dana Kovaříková

vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice

 

Program

Informuji Protišedi Rádio1