The Chronicles of Melanie

  • Melānijas hronika
  • Section: Best of
  • Latvia, Czech Republic, Finland
  • 2016 / 120 min
  • Director: Viesturs Kairišs
  • Cast: Sabine Timoteo, Edvīns Mekšs, Ivars Krasts, Guna Zariņa, Maija Doveika, Viktors Nemecs
  • Latvian version with English and Czech subtitles

Contact: Bontonfilm

Sixteen years an exile in Siberia, far from her husband and her homeland.

The film is based on the life of Melānija Vanaga who survived 16 years of exile in Siberia where she was deported by the Soviets in 1941, along with 17 000 other people. Violently separated from her husband, Melānija and her eight-year-old son were transported by cattle car to Siberia. The detailed notes she kept about her life there later served as source material for her book which was published in 1991, after Latvia gained its independence. It is an eyewitness account of the inhuman conditions in Siberia, and of inhabitants violently thrown out of their homes by Soviet occupiers. But it is also about the strength of the human spirit, defiance in the face of adversity, and hope.

Awards: Tallinn Black Nights Film Festival 2016: Best cinematography.

grafiska-zime-cehiski

Program

Lucerna (Praha) Koupit Sat 08.4. 20:30

Program

MonTueWedThuFriSatSun
     12
345
6
18:00
We Used to Be Cool / Světozor (Praha)
20:00
Smoke & Mirrors / Světozor (Praha)
18:30
Crulic – The Path to Beyond / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Summertime / Světozor (Praha) – malý sál
19:00
Smoke & Mirrors / Lucerna (Praha)
19:00
Kinders / Kino Pilotů (Praha)
21:15
House of Norway / Kino Pilotů (Praha)
7
18:00
Long Story Short / Světozor (Praha)
20:30
Little Harbour / Světozor (Praha)
18:30
The Illusionist / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
The Happiness of the World / Světozor (Praha) – malý sál
9:00
Kinders / Lucerna (Praha)
18:30
Summertime / Lucerna (Praha)
20:45
Truman / Lucerna (Praha) – malý sál
18:00
Five Wor(L)ds / Kino Pilotů (Praha)
20:00
Chevalier / Kino Pilotů (Praha)
8
19:00
Als Mensch ein Solist / Royal (Praha)
18:00
Sing Street / Světozor (Praha)
20:30
Sweet Dreams / Světozor (Praha)
16:00
Shaun the Sheep Movie / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
The People vs. Fritz Bauer / Světozor (Praha) – malý sál
18:30
The Happiness of the World / Lucerna (Praha)
20:30
The Chronicles of Melanie / Lucerna (Praha)
20:45
Me and Kaminski / Lucerna (Praha) – malý sál
18:00
Losers / Kino Pilotů (Praha)
20:00
The Paradise Suite / Kino Pilotů (Praha)
9
18:00
The Citizen / Světozor (Praha)
20:30
Being 17 / Světozor (Praha)
16:00
Paddington / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Nice People / Světozor (Praha) – malý sál
18:00
My Life As a Zucchini / Lucerna (Praha) – malý sál
20:00
Lucie: The Story of a Rock Band / Lucerna (Praha) – malý sál
18:00
Bugs / Kino Pilotů (Praha)
20:00
Cold of Kalandar / Kino Pilotů (Praha)
10
18:00
Truman / Světozor (Praha)
20:30
Safari / Světozor (Praha)
18:30
Song of the Sea / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Raw / Světozor (Praha) – malý sál
13:30
The Red Turtle / Lucerna (Praha)
18:30
Ministry of Love / Lucerna (Praha)
20:45
Bugs / Lucerna (Praha) – malý sál
9:00
Song of the Sea / Kino Pilotů (Praha)
18:00
After Love / Kino Pilotů (Praha)
20:00
Sing Street / Kino Pilotů (Praha)
11
18:00
House of Norway / Světozor (Praha)
20:00
Graduation / Světozor (Praha)
18:30
The Suicide Shop / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
My Life As a Zucchini / Světozor (Praha) – malý sál
18:30
The People vs. Fritz Bauer / Lucerna (Praha)
20:45
Nice People / Lucerna (Praha) – malý sál
18:00
We Used to Be Cool / Kino Pilotů (Praha)
20:00
Saint George / Kino Pilotů (Praha)
12
18:00
I, Daniel Blake / Světozor (Praha)
20:15
Me and Kaminski / Světozor (Praha)
18:30
Long Way North / Světozor (Praha) – malý sál
20:30
Toni Erdmann / Světozor (Praha) – malý sál
18:00
Sea of Sines / Lucerna (Praha) – malý sál
20:00
Being 17 / Lucerna (Praha) – malý sál
18:00
Communion / Kino Pilotů (Praha)
19:10
Smoke & Mirrors / Kino Pilotů (Praha)
20:00
Raw / Kino Pilotů (Praha)
13
19:00
Like Crazy / Royal (Praha)
18:00
The Survivors / Světozor (Praha)
20:30
Bugs / Světozor (Praha)
18:30
After Love / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
The Red Turtle / Světozor (Praha) – malý sál
18:30
I, Daniel Blake / Lucerna (Praha)
18:30
As I Open My Eyes / Kino Pilotů (Praha)
20:45
Yallah! Underground / Kino Pilotů (Praha)
14
18:00
The Paradise Suite / Scala (Brno)
20:30
Ministry of Love / Scala (Brno)
23:00
We Used to Be Cool / Scala (Brno)
15
19:00
The Red Turtle / Royal (Praha)
18:00
My Life As a Zucchini / Scala (Brno)
20:30
Summertime / Scala (Brno)
23:00
Losers / Scala (Brno)
16
18:00
Truman / Scala (Brno)
20:30
Sweet Dreams / Scala (Brno)
17
18:00
Safari / Scala (Brno)
20:30
The People vs. Fritz Bauer / Scala (Brno)
18
20:00
Sing Street / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:00
As I Open My Eyes / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
Chevalier / Cinema Jitřenka (Semily)
17:30
We Used to Be Cool / Cinema Svět (Hodonín)
20:00
Long Story Short / Cinema Svět (Hodonín)
19
17:30
The Paradise Suite / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
18:30
Long Story Short / Bio Central (Hradec Králové)
20:30
I, Daniel Blake / Bio Central (Hradec Králové)
17:00
The People vs. Fritz Bauer / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
We Used to Be Cool / Kino Panorama (Boskovice)
17:00
The Citizen / Cinema Jitřenka (Semily)
17:30
The Happiness of the World / Cinema Svět (Hodonín)
20:00
The Citizen / Cinema Svět (Hodonín)
20
18:00
Safari / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
20:00
After Love / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
18:30
Raw / Bio Central (Hradec Králové)
20:30
Bugs / Bio Central (Hradec Králové)
17:30
The Happiness of the World / Kino Centrum (Havířov)
17:00
Nice People / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
Ministry of Love / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
Five Wor(L)ds / Cinema Jitřenka (Semily)
17:30
The Paradise Suite / Cinema Svět (Hodonín)
20:00
The Survivors / Cinema Svět (Hodonín)
21
17:30
As I Open My Eyes / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
18:30
Sea of Sines / Bio Central (Hradec Králové)
20:30
Being 17 / Bio Central (Hradec Králové)
19:30
Long Story Short / Cinema Jitřenka (Semily)
22
18:15
Five Wor(L)ds / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
The Citizen / Kino Centrum (Havířov)
23
18:15
Sea of Sines / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
Truman / Kino Centrum (Havířov)
24252627282930
       
Expresfm Protišedi Týden Instinkt Česká televize Mňam TV Informuji JOJ Ciname